Można powiedzieć, że droga do sukcesu to nieustanny wyścig. Wyścig, w którym współczesne firmy konkurują między sobą o klienta. Aby zrealizować wizję przedsiębiorstwa i osiągnąć szeroko rozumiane zyski, niezbędne staje się prowadzenie przemyślanych, planowanych oraz ekonomicznie opłacalnych działań na wszystkich poziomach organizacyjnych – zarówno tych wertykalnych, jak i horyzontalnych.

Nieocenioną pomocą dla różnego typu przedsiębiorstw reprezentujących nawet najbardziej specjalistyczne branże stały się narzędzia ułatwiające optymalizowanie procesów zarządzania różnego typu zasobami będącymi w posiadaniu firmy. Jednym z takich narzędzi (pozwalających na praktyczne gospodarowanie czy to zasobami ludzkimi, czy też pozostałymi materiałami) będzie GLPI.

W tym artykule znajdziesz odpowiedni na pytania:

  1. Czym jest GLPI?
  2. Jak wdrożyć system GLPI w firmie?
  3. Dlaczego warto wdrożyć system GLPI?

Czym jest GLPI?

Najprościej rzecz ujmując, GLPI jest systemem typu ITSM, czyli – odnosząc się do anglojęzycznego rozwinięcia IT Service Menagment pozwala on na prowadzenie działań z zakresu zarządzania usługami IT. W ITSM zawarte jest pojmowanie technologii informatycznych jako usług, które oferuje się klientom biznesowym. Usługami tymi mogą być takie działania jak zarządzanie produktami w cyklu życiowym produktu, wsparcie bieżące czy optymalizacja procesów.

Co jednak należy zaznaczyć, to właśnie ujęcie technologii informatycznych jako usług, jest kluczowe właśnie dla wyjaśnienia, czym konkretnie jest GLPI.

GLPI pozwala zarządzać zasobami IT w firmie. Jest to program typu Open Source, który ułatwia komunikację prowadzoną we wnętrzu przedsiębiorstwa. Procesy komunikacyjne obejmą w tym przypadku także sferę nawiązywania oraz utrzymywania relacji z interesantami.

Praca GLPI polega na scentralizowaniu zasobów organizacji w jednej bazie danych. Podział na wyspecjalizowane moduły kataloguje obszary funkcjonowania firmy oraz pozwala na szybkie i skuteczne zarządzanie tym, co się aktualnie dzieje w firmie.

Jak wdrożyć system GLPI?

Wdrożenie systemu GLPI w naszej firmie to krok w kierunku maksymalnego uporządkowania oraz poddania kontroli w czasie rzeczywistym obszarów składających się na funkcjonowanie biznesu.

Poprzez tak zwane moduły GLPI organizuje i przechowuje ważne dla nas informacje. Wśród modułów GLPI znajdziemy m.in. budżetowe czy do zarządzania projektami. Co jednak znamienne, program ma wiele rozszerzeń fakultatywnych,  które można dobierać oraz zmieniać tak, aby jak najbardziej odpowiadały potrzebom organizacji!

Wdrożenie GLPI wymaga wyłącznie trzech poziomów przygotowań. Zaliczamy do nich:

  1. zapewnienie odpowiedniego zaplecza sprzętowego,
  2. wprowadzenie pracowników w zasady wykorzystania systemu (poprzez szkolenia edukacyjne).

W jaki sposób GLPI usprawnia pracę organizacji?

Posiadanie w swojej organizacji systemu GLPI niesie ze sobą szereg korzyści!

Przede wszystkim warto powtórzyć, że system ten jest swoistym żywym organizmem, którego funkcje   można dopasować do wyzwań stojących przed swoją firmą. Chodzi tutaj zarówno o komunikację prowadzoną wewnątrz, w ramach firmy, jak i na zewnątrz, z publicznością, do której poza klientami zaliczymy na przykład dostawców oraz wszelkie serwisy zewnętrzne.

Uniwersalność GLPI wyraża się w swobodzie od dobierania modułów, po wygląd interfejsu użytkowego. To właśnie dlatego GLPI znakomicie adaptuje się do środowisk charakterystycznych nawet dla najbardziej wyspecjalizowanych biznesów!

Niepodważalną zaletą systemu GLPI jest także to, jego wdrożenie nie zajmuje dużo czasu.  Funkcjonalny, modyfikowalny interfejs sprawia, że nie sprawia on trudności w korzystaniu nawet osobom spoza IT.

Nie można zapomnieć o usprawnieniu pracy organizacji wynikającemu z szerokich możliwości systemu. Integracja zasobów przedsiębiorstwa to dopiero początek! GLPI posiada szereg praktycznych funkcji dla firm. Wśród funkcji tych znajdziemy między innymi rozbudowany panel statystyczny oraz możliwość kolejkowania zgłoszeń (np. poprzez ustalenie priorytetów).

Pracownicy docenią ponadto wyjątkową intuicyjność systemu GLPI. Bogaty wybór wtyczek wesprze różne działy: projektowania, sprzedaży, dystrybucyjny, księgowość, organizację oraz kadry.

 

Podsumowując, GLPI to system typu ITSM, którego celem jest scentralizowanie zasobów przedsiębiorstwa oraz pomoc w kontroli nad tym, co się dzieje w firmie. Kontrola ta sprawowana jest poprzez prowadzenie komunikacji wewnętrznej oraz zewnętrznej, na różnych poziomach.

Wdrożenie GLPI nie jest ani szczególnie kosztowne, ani skomplikowane.  System ten pracuje na licencji Open Source, tak więc można go dowolnie modyfikować i dopasowywać do bieżących potrzeb firmy. Użytkowanie go nie wymaga znajomości zasad kodowania, dzięki czemu szkolenia dla pracowników nie zajmują dużo czasu.

GLPI zawiera wiele przydatnych narzędzi, które docenią nawet wysoce wyspecjalizowane biznesy. Każdy z działów przedsiębiorstwa może wybrać najbardziej użyteczne dla siebie wtyczki oraz korzystać z modułów urozmaiconych statystykami czy pomocami porządkującymi pracę.

 

Więcej na temat przygotowań, które należy poczynić przed wdrożeniem GLPI w firmie, można przeczytać w innym z naszych artykułów!

Scroll to Top