Systematyzacja przynosi firmom wymierne korzyści. Wśród wielu dostępnych na rynku, nowoczesnych rozwiązań IT to jedno w kontekście ITSM nie ma sobie równych. Choć staje się coraz popularniejsze, jeszcze nie wszyscy w branży nowych technologii je znają. Czym jest system GLPI i jak można z nim skutecznie pracować? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym tekście. Przeczytaj go i zdobądź wszelkie potrzebne informacje.

System GLPI – od czego warto zacząć?

System ten jest narzędziem klasy ITSM, o których to systemach informatycznych już na naszym blogu pisaliśmy. Jakie dokładnie funkcjonalności i korzyści z zastosowania możemy z nim odnotować?

6 wybranych zalet skorzystania z systemu GLPI:

 1. Przejrzystość i intuicyjność – łatwa obsługa, domyślne poruszanie się w obrębie systemu sprawia, że niemal każdy może się nim posługiwać;

 2. Agregacja danych w jednym miejscu – wszystkie informacje znajdziesz zebrane „pod ręką”;

 3. Ułatwione zarządzanie – tablice Kanban, rejstr zadań i wiele więcej, analiza i statystyki ułatwią wnioskowanie;

 4. Profesjonalna wiedza – całe know-how zebrane w jednym miejscu;

 5. Wiele wtyczek – dostosuj program do swoich potrzeb;

 6. Modułowy charakter – jak wyżej plus możliwość dowolnej modyfikacji i dostosowania do specyficznych potrzeb przedsiębiorstwa.

Na pierwszy plan wychodzi więc komfort, szybkość, łatwość obsługi i wyszukiwania danych oraz zarządzania w obrębie systemu GLPI.

Jak wdrożyć system GLPI w firmie?

Musisz odpowiedzieć sobie na wiele istotnych pytań, dlatego to zadanie jest polecane głównie specjalistom wyższego szczebla i managerom – generalnie osobom „o szerokim spojrzeniu”. Warto znać tajniki zarządzania przedsiębiorstwem, by wiedzieć się, co dokładnie i jakimi metodami chcesz osiągnąć. Tutaj nie należy myśleć o GLPI jako celu, a raczej jako narzędziu do jego osiągnięcia. Powinieneś iść poszczególnymi etapami, by dojść do upragnionego celu i wdrożenia systemu. Pamiętaj, że nie da się przeskoczyć od punktu 1 do 11. Ważna jest metoda 11 kluczowych punktów krytycznych.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Wiele jest zalet płynących dla użytkownika z korzystania z systemów klasy ITSM. Zarządzanie przedsiebiorstwem z uwzględnieniem usług IT to milowy krok w stronę automatyzacji najważniejszych obszarów i działów w firmie. Właściwie jedna korzyść pociąga za sobą inne, więc jest to swego rodzaju łańcuch. Jakie możemy wyróżnić wymierne korzyści dla przedsiębiorstwa, które zauważamy korzystając z systemu GLPI? Poniżej wymieniliśmy kilka istotnych aspektów.

7 cech systemu GLPI istotnych z punktu widzenia korzyści dla firmy:

 1. Optymalizacja najważniejszych procesów w firmie;

 2. Integracja z innymi narzędziami: system można zintegrować z innymi narzędziami IT, takimi jak systemy monitoringu sieci, rozwiązania do zarządzania dokumentacją techniczną lub narzędzia do monitorowania zabezpieczeń. To pozwala na pełniejsze zarządzanie środowiskiem IT.

 3. Skracanie czasu procedur i udogodnienia dla Klientów;

 4. Transparentność i łatwe mapowanie działań;

 5. Maksymalizacja wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów;

 6. Przejrzyste wyrażanie danych i przedstawianie ich managerom i zarządowi;

 7. Wszelkie dane, informacje i opisy są zebrane i dostępne w jednym miejscu;

Czym jest podejście MOSCOW?

Podczas wdrażania rozwiązań systemowych ułatwiających zarządzanie można posłużyć się podejściem MOSCOW (ang. Moskwa). Ze stolicą Rosji – Moskwą nie ma to jednak nic wspólnego. To podejście, czy też metoda, została opracowana z użyciem skrótu od liter MSCW (Must – musi, Should – powinno, Could – może, Won’t – nie będzie). W telegraficznym skrócie oznacza to, że wdrażając jakiś system, rozwiązanie czy opracowując plan, powinno się dodawać cechy czy funkcjonalności w odpowiedniej kolejności – od najważniejszych, poprzez te mniej ważne do tych, które wcale ważne nie są. Chodzi więc tutaj o priorytetyzację, dzięki której procesy mogą przebiegać o wiele sprawniej, a wszyscy, którzy są zangażowani mogą na tym skorzystać.

Warto zaznaczyć, że jeśli chodzi o system GLPI i jego wdrażanie to analiza MOSCOW również ma tutaj zastosowanie. Zaczynamy więc od priorytetów, które staramy się osiągnąć na samym początku. Najmniej istotne aspekty funkcjonowania warto nawet odrzucić, by skupić się na tych ważniejszych.

Co dokładnie warto zrobić?

Na pewno warto zapoznać się ze stroną internetową GLPI POLSKA, na której wyjaśniliśmy wszystko dokładnie krok po kroku. To tam odkryjesz wszelkie aspekty zarządzania systemami informatycznymi poprzez GLPI i dowiesz się wszystkiego o nim. To doskonale narzędzie dla specjalistów IT pozwala zebrać wszystkie zlecenia w jednym miejscu i na bieżąco je monitorować. Analiza danych i wizualizacja dzięki odpowiednim filtrom nabiera ciekawej i przystępnej formy, więc wszystko jest jasne. Narzędzie wykorzystasz tak, jak chcesz.

Proces wdrożenia zaczyna się od zapytania i ustalenia dopasowania systemu do Twoich potrzeb, dzięki któremu wprowadzisz swoją firmę na wyższy poziom sprawności i wydajności. Zauważ, że zaufało nam już wiele średnich i dużych firm oraz instytucji, do których także Ty możesz dołączyć, by móc cieszyć się z osiągniętych celów.

Zapraszamy serdecznie!

Scroll to Top