Zastanawiałeś się kiedyś, o ile więcej mogłaby osiągnąć Twoja firma, gdybyś posiadał narzędzie pozwalające na ujednolicenie systemów zarządzania procesami handlowymi, kontrolowania magazynu, linii produkcyjnych lub obszaru finansowo- kadrowego, a także wszystkich innych kluczowych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa obszarów IT wykorzystywanych w biznesie?

Jeśli zależy Ci na rozwojowych rozwiązaniach XXI wieku, warto zastanowić się nad włączeniem do struktur firmowych systemu ERP!

Czym jest system ERP? Jakiego typu rodzaju organizacje mogą z niego korzystać? Na czym polega jego elastyczność?

Na te pytania odpowiadamy w tekście!

Czym jest ERP?

ERP to skrót wywodzący się z języka angielskiego – oznacza on Enterprise Resource Planning. W języku polskim przyjęło się obcojęzyczne określenie, które możemy jednak przetłumaczyć jako ‘planowanie zasobów przedsiębiorstwa’.

W kontekście rozwiązań z obszaru cyfryzacji chodzi o rodzaj oprogramowania, dzięki któremu możliwe staje się sprawowanie nadzoru nad procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwie.

Celem istnienie ERP jest stworzenie uniwersalnej bazy danych, która jest niezbędna do jak najlepszego funkcjonowania biznesu. Do bazy tej mają dostęp wszyscy pracownicy, dzięki czemu możliwe będzie dynamiczne zarządzanie informacją oraz procesem. Więcej o strukturze systemu ERP przeczytasz w dalszej części artykułu!

Dla kogo system ERP?

Wysoka funkcjonalność systemu ERP sprawia, że jest on szczególnie chętnie wdrażany w przypadku przedsiębiorstw. Firmy doceniają jego uniwersalność, elastyczność oraz liczne szanse rozwoju, jakie stwarza.

Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej o zaletach Enterprise Resource Planning, zapraszamy do zapoznania się z innym z naszych materiałów eksperckich!

System ERP znakomicie sprawdza się zarówno w przypadku rynku handlowo- usługowego, jak i produkcyjnego. Każda z tych szerokich dziedzin biznesu stoi przed specyficznymi dla siebie wyzwaniami. ERP jest w stanie pomóc zachować kontrolę nad różnorodnymi sferami prowadzenia biznesu (i to nie tylko na poziomie komunikacji horyzontalnej, ale i wertykalnej).

Coraz częściej systemy tego typu znajdują zastosowanie w przypadku nie tylko firm nakierowanych na zysk finansowy. Korzyści płynące z implementacji ERP można również zauważyć w przypadku organizacji charytatywnych, jednostek uczelnianych, a nawet instytucji państwowych!

Elastyczność systemów ERP

Elastyczność systemów ERP jest faktem niepodważalnym… i bardzo szeroko pojmowanym. Nie dotyczy ona wyłącznie jednej kwestii!

Systemy ERP znane są z tego, że wyjątkowo łatwo dopasować je do specyfiki przedsiębiorstwa (czymkolwiek by się ono nie zajmowało), ponieważ funkcjonują one w strukturze modułowej.

Czym jest budowa modułowa systemu ERP?

Jak sama nazwa wskazuje, chodzi tutaj o program złożony z wielu mniejszych części, które tworzą spójną, dobrze skomunikowaną całość. W zależności od bieżących potrzeb przedsiębiorstwa, możliwe jest wybranie dla swojego biznesu jedynie tych rozwiązań, które będą nam konieczne do pracy. Nie musimy tym samym płacić za coś, z czego nie korzystamy. Co więcej, użyteczności systemu ERP w dowolnej chwili mogą być modyfikowane, czyli albo redukowane, albo rozwijane. Wszystko po to, by maksymalnie rozsądnie gospodarować budżetem!

Elastyczność ERP to również możliwość jego implementacji w organizacjach różnego typu. Jak wspomniano już wcześniej, ERP znakomicie odnajduje się zarówno w korporacjach o wielopoziomowej strukturze, jak i w mniejszych przedsiębiorstwach. System tego typu pozwala na komunikację w czasie rzeczywistym wszystkich zatrudnionych, co bezpośrednio przekłada się na możliwość dynamicznego reagowania na zmieniającą się nieustannie sytuację.

Trzecia sfera elastyczności ERP rozumiana może być jako sposób wprowadzenia do firmy. System ERP oferuje 3 metody instalacji oprogramowania w strukturze firmy:

  1. instalacja hybrydowa,
  2. instalacja w chmurze ,
  3. instalacja tradycyjna na serwerze fizycznym.

W zależności od dostępnych zasobów w firmie, Klienci mogą wybrać rodzaj instalacji, który jest najwygodniejszy dla przedsiębiorstwa i jego późniejszego utrzymania.

Jeszcze inne rozumienie systemu ERP jako cechującego się elastycznością wiąże się z możliwością integracji z innymi programami wykorzystywanymi w firmie jak i z systemami zewnętrznymi . Chociaż idea systemu ERP dąży do zniesienia konieczności korzystania z różnego typu oprogramowania, jednocześnie ERP został zaprojektowany tak, aby taka możliwość nie została w żaden sposób ograniczona. Inaczej mówiąc, system tego typu jak najbardziej jest w stanie współpracować w innymi programami, nawet tymi wyjątkowo wyspecjalizowanymi.

 

Podsumowując, system ERP to rodzaj oprogramowania, który wykorzystywany jest do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Dzięki niemu możliwe będzie sprawowanie kontroli nad materialnym oraz niematerialnym majątkiem podmiotu.

System ERP sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku firm oferujących dobra albo usługi. Istnieje jednak możliwość wykorzystania go do zarządzania innymi organizacjami.

Enterprise Resource Planning posiada wiele zalet. Do najczęściej wymienianych należy jego uniwersalność oraz elastyczność, dzięki którym każdy biznes może zmaksymalizować swoje zyski w stosunkowo krótkim czasie!

Scroll to Top