Dlaczego warto zainwestować w system ERP?

Dlaczego warto zainwestować w system ERP?

Czym jest system ERP?

Najprościej rzecz ujmując, ERP jest formą oprogramowania, które ułatwia zarządzanie wszelkimi obszarami funkcjonowania firmy. Zarządzanie rozumie się tutaj jako planowanie i kierowanie schematami postępowania w danych sekcjach struktury przedsiębiorstwa.

ERP jest systemem wszechstronnym – w zależności od tego, co potrzebne, jego praca może pomóc w sprawowaniu kontroli zarówno nad procesami, informacjami, jak i zasobami stałymi bądź ludzkimi.

Jak działa system ERP? System ERP działa na zasadzie konsolidacji systemowej – zamiast kilku programów, które się ze sobą nie komunikują, pracuje dla nas jeden. System stanowi tutaj „trzon drzewa”, którego „gałęzie” odpowiadają zapotrzebowaniu poszczególnych segmentów firmy. Moduły – tzn. „gałęzie” – komunikują się ze sobą w czasie rzeczywistym, a użytkownicy pozostają ze sobą w stałym kontakcie, dzięki czemu ich praca staje się bardziej efektywna, a ryzyko przestoju i start mniejsze.

Systemy ERP dostępne są w 3 typach hostingu:

  1. metoda tradycyjnej instalacji na urządzeniach firmowych,
  2. systemy działające w chmurze,
  3. systemy hybrydowe.

Gdzie system ERP znajdzie zastosowanie?

Dzięki swojej wszechstronności system ERP sprawdzi się w przedsiębiorstwach o zróżnicowanym profilu. W zależności od potrzeb firmy system ERP wspomoże zarządzenie zasobami materialnymi, jak i niematerialnymi danego przedsiębiorstwa.

W jakich dokładnie obszarach możemy na nim polegać? Zastosowania systemu obejmują np.: prace administracyjne, sprzedaż, obsługę klienta, a także samą produkcję. Mówimy tutaj o automatyzacji takich procesów jak: zarządzanie dokumentacją (np. fakturami, ewidencjami), planowanie produkcji, sprawy kadrowo-personalne, działania marketingowe czy o planowaniu budżetu firmy.

Zalety stosowania systemu ERP w firmie

Jedną z największych korzyści płynących z posiadania systemu ERP w firmie jest możliwość dostosowania go do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. W jaki sposób? Zakup modułów systemu dostosowuje się do charakterystyki struktury firmy, tak więc nabywca zyskuje pewność, że płaci wyłącznie za to narzędzie, które jest mu niezbędne.

Inną korzyścią inwestycji w system ERP jest to, że funkcjonuje on w ramach jednej bazy danych dla wszystkich użytkowników firmy, dzięki czemu zachowana zostaje płynność komunikacyjna między poszczególnymi obszarami zadaniowymi. Wszyscy użytkownicy pracują w czasie rzeczywistym, a efekty ich działań są widoczne dla innych działów.

Nie są to jedyne zalety systemów ERP. Więcej na temat zalet poszczególnych systemów ERP ofertowanych przez Nomino znajdą Państwo tutaj.

Jaki system ERP będzie najlepszy?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Obecnie na rynku, dostępnych jest wiele rozwiązań od różnych producentów. To, który z systemów najlepiej sprawdzi się w naszej firmie, zależy od kilku rzeczy.

Za jeden z najistotniejszych czynników można uznać dopasowanie środowiska systemowego do potrzeb przedsiębiorstwa – chodzi przecież o to, by usprawnić dzielenie się danymi, nie zaś inwestować w narzędzia, które nijak mają się do realnych potrzeb. Pomocne będzie w tym przypadku sprawdzenie, w jakim rodzaju systemu specjalizuje się jego producent (np. zarządzanie produkcją, sprawy kadrowe).

Drugą ważną kwestią jest możliwość rozwoju systemu. Wraz z rozrostem przedsiębiorstwa, konieczna może być reorganizacja systemu bądź rozszerzenie spektrum obecnego jego działania. Dobry system pozwoli nam na taki rozwój, a także będzie w stanie współpracować z innymi specjalistycznymi oprogramowaniami.

Ponadto powinniśmy zwracać uwagę na cenę. W tym przypadku warto się zastanowić nie tylko nad tym, ile jesteśmy w stanie wydać na zakup samego systemu. Jednorazowy zakup licencji to nie wszystko. Jakie jeszcze koszty wiążą się z wdrożeniem systemu ERP? Odnawialna subskrypcja, koszt wdrożenia programu (kontrola bieżącego stanu sieci, instalacja, szkolenia dla pracowników itp.).

Ostatnią istotną sprawą jest to, kim są producenci systemu oraz jego wdrożeniowcy. Im dłużej oprogramowanie jest dostępne na rynku, tym większa szansa, że sprawdzi się również w naszej firmie. Poza tym producent miał czas, by naprawić ewentualne błędy i udoskonalić swój produkt. Jak już wspomniano, producent nie działa jednak sam. Równie ważnym ogniwem są tzw. wdrożeniowcy, których zadanie polega na kompleksowej integracji systemu ze strukturą firmy klienta (pomoc w wyborze produktu, przeszkolenie użytkowników, uruchomienie oprogramowania, późniejsze wsparcie itd.).

Zespół Nomino posiada w swojej ofercie autorski systemy ERP :

  1. system ERP Adaptix

Niezależnie od tego, czego potrzebuje Twoja firma, możesz być pewien, że doradcy Nomino służą profesjonalną pomocą i doradzą w wyborze. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o systemach dostępnych w naszej ofercie, zapraszamy do kontaktu!

 

Spodobał Ci się wpis? Udostępnij go :)

Related Posts