Bezpieczeństwo w sieci – jakie są zagrożenia?

Bezpieczeństwo w sieci, lub jego anglosaska nazwa cybersecurity to tematyka, na którą zwracają uwagę już nie tylko państwo Kowalscy, lecz całe struktury polityczne, a nawet rządy państw. Nie bez powodu tak się dzieje. Coraz więcej szkód przynoszą ataki hakerów, złośliwe oprogramowanie czy inne zagrożenia. Te właśnie techniki zakłócania bezpieczeństwa w sieci prezentujemy w artykule blogowym.

Ochrona danych – dlaczego jest tak ważna?

Gromadzenie danych (zwłaszcza nie swoich, a cudzych), poza tym, że obecnie jest mocno obwarowane prawnie, to wielka odpowiedzialność. Dlaczego? Wrażliwe dane to coś, czym ktoś może się posłużyć przeciwko ich właścicielowi, np. podszywając się pod niego. Warto więc znać sposoby, jak się chronić przed ich wyłudzeniem czy kradzieżą. Warto dodać zabezpieczenia do firmowych formularzy, by np. upewnić się, że po drugiej stronie nie ma robota (takim zabezpieczeniem jest CAPTCHA). Często również weryfikacja dwuetapowa jest bardzo korzystnym wyjściem z sytuacji zagrażających utracie danych. Czy jednak tylko utraty danych należy się obawiać? Przekonasz się już za chwilę czytelniku, że na pewno nie.

Jakie zagrożenia czyhają w sieci?

Malware

To z pozoru słabe, a w istocie bardzo złośliwe oprogramowanie może narobić sporo zamieszania wśród Klientów, którzy dostaną od Ciebie SPAM, czy wirusy. W dodatku może ono spowodować utratę dostępu do kont, folderów czy plików. Jednym z najgroźniejszych rodzajów malware jest ransomware.

Słabo chronione Wi-Fi

Internet bezprzewodowy bez hasła, czy ze słabym hasłem jest atrakcyjną pożywką dla hakerów, złośliwego oprogramowania i wirusów komputerowych. Ochrońmy więc swoje połączenie bezprzewodowe jak najlepiej by nie dopuścić do problematycznych sytuacji. Warto ustawić również ograniczenia dostępu w ramach adresów MAC.

Socjotechnika

Wywieranie wpływu na człowieka dla osiągnięcia partykularnych celów nie jest znane od dziś. Perswazja, manipulacja, intensyfikacja lęku – tak fachowo nazwano metody wpływania na decyzje drugiego człowieka. Jeśli chodzi o motywacje hakera – zależy mu na nakłonieniu \”ofiary\” do danego działania tj. podania ważnych danych lub kliknięcia link przekierowujący itd. Ci, którzy używają tej techniki do osiągnięcia swoich celów, najczęściej posługują się nieprawdziwymi danymi, udając inne osoby np. urzędników, bankierów, programistów i tak dalej. Docierają do swych ofiar różnymi sposobami, komunikując się z nimi z pozoru zwykłymi metodami, a jednak sprytnie wprowadzają ich w błąd.

Atak hakerski

Jesteście małą firmą i w związku z tym nie boicie się tego zagrożenia? Niekoniecznie wasza logika jest słuszna. Motywy hakera mogą być różne. Od kradzieży danych po korzystanie z obcych komputerów w nieczystych celach wraz ze skradzioną tożsamością.

Bezpieczeństwo w sieci – jak je zapewnić

Często tak się dzieje, jak w tym przysłowiu: \”Polak jest mądry po szkodzie\”. Niektórzy twierdzą, że są bezpieczni lub że \”spotkanie z hakerem\” ich nie dotyczy. Dopiero gdy takie osoby czy firmy doświadczą ataku hakerskiego, okaże się to zimnym kubłem wody wylanym na ich głowy. Dobrą praktyką jest więc przygotowanie się zawczasu na taką ewentualność. Jak to zrobić? Należy \”dmuchać na zimne\”, czyli przygotować procedurę odtworzenia wszystkiego w razie utraty danych – tzw. Disaster recovery. Tylko tak każdy w firmie wie, co należy robić w razie gdy mleko się wyleje i nastąpi atak – pomoże to przywrócić ważne dane do poprzedniego stanu, co może mieć kluczowe znaczenie i uchronić firmę przed niechcianymi skutkami.

Jak dodatkowo można się ochronić?

Warto mieć na uwadze podstawowe zabezpieczenia, które, choć znają wszyscy, to tak wiele osób o nich zapomina. Tzw. antywirus, czyli program przeciwwirusowy, firewall (zapora sieciowa), silne hasła, szyfrowanie, backup (zapisanie danych w formie kopii zapasowej) – to wszystko powinno być wdrożone w Twojej firmie, by zapewnić jej bezpieczeństwo w sieci. Często to nie maszyna, lecz człowiek ponosi odpowiedzialność za błędy i słabości, więc warto też edukować pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa. Niekiedy przecież machnięciem ręką zbywamy potrzebę zabezpieczenia, przerzucając odpowiedzialność na inne osoby lub tłumacząc się brakiem środków. Z czasem może okazać się, że zagrożenia sieciowe w firmie, którą zarządzasz, zostały potraktowane z nienależytą starannością. Nie warto więc zwlekać z podjęciem odpowiednich działań zapobiegawczych.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Nomino to firma, która sukcesywnie wspiera przedsiębiorców w unikaniu ataków sieciowych, różnego rodzaju budując tym samym poprawę bezpieczeństwa w sieci. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, które od lat dostarczamy naszym Klientom, niejeden świetnie prosperujący biznes został uchroniony od zagrożeń, jakie niesie korzystanie z Internetu. Poza tym aspektem zajmujemy się całą gamą usług dla IT.

Nie czekaj biernie, aż zagrożenie stanie się realne. Dołącz do naszych usatysfakcjonowanych Klientów, decydując się na nasze wsparcie techniczne.

Scroll to Top