Jak wybrać najlepszy system do zarządzania hasłami dla przedsiębiorstwa?

Jak wybrać najlepszy system do zarządzania hasłami dla przedsiębiorstwa?

XXI wiek to dynamiczny rozwój Internetu oraz systemów informatycznych niezbędnych dla nowoczesnej firmy. Bez wsparcia nowych technologii żadne przedsiębiorstwo nie jest w stanie sprostać konkurencji. Trudno bowiem się rozwijać oraz budować silną markę, gdy sieć firmowa jest atakowana przez wirusy lub hakerów, którzy szukają luk w zabezpieczeniach i dostępów do poufnych danych.

Co możemy zrobić, aby zabezpieczyć nasz biznes przed takimi atakami? Praca nad bezpieczeństwem firmowej sieci powinna odbywać się na 4 głównych frontach:

 1. Inwestowania w sprawdzone, aktualne programy antywirusowe, zapory sieciowe,
 2. Ścisła współpraca z informatykami,
 3. Edukacja pracowników nt. zasad zapobiegania kradzieży danych,
 4. Aplikacje/systemy ułatwiające zarządzanie bezpieczeństwem sieci.

Jednym z najkorzystniejszych dla firmy rozwiązaniem poprawiającym bezpieczeństwo danych może stać się inwestowanie w programy i aplikacje, które ułatwiają zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Dlaczego system do zarządzania hasłami, czyli menadżer haseł jest skuteczny w ochronie danych firmowych?

Obecnie praktycznie każda firma korzysta z usług poczty e-mail. Trudno też funkcjonować bez programów do obsługi sklepu internetowego i zamówień czy do zarządzania kadrami. Wszędzie tam, gdzie trzeba się zalogować, potrzebny jest identyfikator użytkownika oraz hasło.

Ujawnienie osobom trzecim hasła może skutkować fatalnymi konsekwencjami. Jakimi? Przede wszystkim wyciekiem danych klientów lub ujawnieniem tajemnicy handlowej.

Co zrobić, aby zabezpieczyć hasła przed niepowołanym dostępem? Nieocenioną pomocą będzie tutaj menadżer haseł.

Badania pokazują, że przytłaczająca liczba użytkowników Internetu nie zna zasad tworzenia silnego hasła. To gratka dla hakerów, dla których złamanie zabezpieczeń to wręcz dziecinna zabawa.

Jak budować zatem silne hasło? Możemy to zrobić na dwa sposoby:

 • Zdać się na własną kreatywność (przy zachowaniu dobrych praktyk tworzenia silnych haseł)
 • Kreować hasła przez specjalny program.

To pójście o krok dalej w kwestii bezpieczeństwa firmy. Wybieramy ochronę oprogramowania, które w sposób zupełnie przypadkowy generuje hasło. Takie hasło pozostaje w pełni abstrakcyjne, a jego złamanie jest trudniejsze.

Jak menadżer haseł może poprawić bezpieczeństwo Twojego biznesu?

Programy zwane menadżerami haseł pełnią 2 kluczowe role dla ochrony środowiska komputerowego w firmie:

 • Kreują abstrakcyjne i niepowtarzalne hasła,
 • Zapamiętują je (koniec z karteczkami przyklejanymi pod klawiaturą!).

Menadżer haseł pozwala zrezygnować z uciążliwości, jaką jest zapamiętywanie nieskończonej liczby haseł. Wszystkie hasła zostają zapisane w programie do zarządzania hasłami i, aby uzyskać do nich dostęp, wystarczy zapamiętanie jednego, głównego hasła do tego właśnie programu.

Niektóre programy do zarządzania hasłami posiadają dodatkowe funkcje w postaci np.: uwierzytelnienia dwuskładnikowego, audytu bezpieczeństwa czy synchronizacji.

Poniżej prezentujemy 3 przykładowe programy do zarządzania hasłami w firmie.

 1. KeePass to bezpłatny i niezwykle prosty w użytkowaniu menadżer. Ten program typu open cource działa dokładnie na takiej zasadzie, jak opisano wcześniej, czyli jedno hasło wystarczy, by uzyskać dostęp do pozostałych. Program szyfruje pliki przy użyciu jednych z najbezpieczniejszych na rynku algorytmów (ChaCha20, AES-256 oraz Twofish).

Posiada on również wiele przydatnych funkcji, w tym: generator silnych, losowych haseł; możliwość przenoszenia na nośnikach danych; brak konieczności instalowania go na stałe; możliwy eksport do plików HTML, SCV oraz TXT.

KeePass zdobył wiele nagród i rekomendacji, a także przeszedł pomyślnie audyt Komisji Europejskiej do. otwartego i darmowego oprogramowania.

 1. Passbolt to platforma stworzona do zarządzania hasłami z myślą o szczególnych potrzebach firm. Usługi w chmurze dostępne są w 3 wersjach: niekomercyjnej, dla biznesu (do 10 osób) oraz dla przedsiębiorstw (nieograniczona licencja)

Jak podaje producent, wszystkie serwery firmy są szyfrowane przy użyciu TLS. Zachodzi ono nie tylko między klientem a producentem, lecz również na różnych etapach serwerów dostawcy.

Hosting usług Passbolt odbywa się poprzez Google Cloud Platform, czyli bazy danych pozostają w Europie. Co więcej, po zaprzestaniu korzystania z usługi dane użytkownika usuwane są z kopii zapasowych po zaledwie 6 tygodniach.

Monitoring odbywa się w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można informować na bieżąco o wszelkich awariach.

Wysoki poziom bezpieczeństwa usług uzyskano dzięki zachowaniu zaleceń OWASP, a także m.in. dzięki zastosowaniu:

 1. dwuskładnikowego uwierzytelnienia,
 2. logowania jednokrotnemu,
 3. silnym hasłom.

Bezpieczeństwo usług potwierdzają liczne certyfikaty, w tym: ISO, SOC oraz PCI

DSS. Usługę można również hostować na własnych serwerach.

 1. Pleasant Solutions

Również wielokrotnie nagradzane oraz wykorzystywane nawet przez rządy na całym świecie oprogramowanie do zarządzania hasłami wielu użytkowników.

Pleasant Solutions stosuje Zero Knowlage Encryption, czyli dostęp do swoich haseł posiada wyłącznie ich użytkownik. W tym przypadku nawet serwer nie może ich odkryć, ponieważ są one szyfrowane już na etapie opuszczania urządzenia. Ich odszyfrowanie jest możliwe wyłącznie dzięki kluczowi, który posiada jednostka, nie serwer.

Czym wyróżnia się Pleasant Solutions? Warto tu wspomnieć np. o szybkiej instalacji, obsłudze równych typów baz danych, jak również możliwości aktywowaniu systemu również offline. Oczywiście wykorzystuje on uwierzytelnienia wieloskładnikowe.

System współpracuje z Sasswold Safe i KeePass Password.

Chcesz wdrożyć menadżer haseł do swojej firmy? Skontaktuj się z nami!

Spodobał Ci się wpis? Udostępnij go :)

Related Posts